Bierzmowanie jest jednym z najważniejszych sakramentów w życiu katolika. Oznacza ono wzmocnienie więzi z Kościołem oraz przyjęcie Ducha Świętego. Jednakże często sakrament ten postrzegany jest jako punkt kulminacyjny, po którym następuje spadek zaangażowania w praktykowanie wiary. Czy naprawdę tak musi być? Czy nie może być ono raczej momentem rozkwitu, głębszego zrozumienia i zaangażowania? W poniższym artykule opowiemy, czym faktycznie jest bierzmowanie, dlaczego warto je świętować i jakie pomysły na prezent proponujemy na tę okoliczność.

Czym jest bierzmowanie i dlaczego warto je świętować?

Bierzmowanie jest sakramentem i jednocześnie szansą na odnowienie wiary i pogłębienie relacji z Bogiem. Jest to moment, w którym młody człowiek przystępuje do pełni życia w wierze katolickiej. Dlatego też, zamiast traktować to wydarzenie jako zakończenie pewnego etapu i pożegnanie z Kościołem, możemy je uznać za początek nowej, głębszej relacji z Bogiem i wspólnotą. Przed bierzmowaniem młodzi wybierają sobie imię nowego patrona, który od tej pory będzie ich opiekunem i wsparciem w niebie. W bierzmowaniu uczestniczy także świadek, który poświadcza, że bierzmowany przyjął ten sakrament w jego obecności, a w trakcie obrzędu trzyma swą dłoń na prawym ramieniu.

Bierzmowanie powinno być wielkim świętem, kiedy to młody człowiek decyduje sam, że dalej chce kroczyć drogą chrześcijaństwa z własnej woli. Obecnie coraz mniej osób przystępuje do sakramentu bierzmowania. Dlatego też tym bardziej warto świętować z tymi, którzy podjęli decyzję, że nie tylko zostali chrześcijanami przez chrzest, ale także chcą nimi pozostać i rozwijać się duchowo poprzez bierzmowanie.

Co dzieje się podczas bierzmowania?

Obrzędu bierzmowania udziela biskup lub wyznaczony przez niego kapłan podczas uroczystej Mszy Świętej. Po odczytaniu Ewangelii następuje przedstawienie kandydatów, a po nim homilia. Następnie bierzmowani wraz z ludem odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, a po nich jest modlitwa z wyciągnięciem rąk nad kandydatami oraz namaszczenie krzyżmem, wraz z włożeniem ręki na ich głowy. Mszę świętą kończy specjalne błogosławieństwo dla bierzmowanych.

Podczas bierzmowania udoskonala się łaska chrztu przez:

 • dary Ducha Świętego,
 • umocnienie więzi z Kościołem,
 • głębsze zakorzenienie w byciu dzieckiem Bożym,
 • wszczepienie jeszcze bardziej w Chrystusa,
 • uzdolnienie do dawania świadectwa o Chrystusie słowem i czynem.

Bierzmowanie można przyjąć tylko raz w życiu i wyciska ono niezatarte znamię przynależności do Chrystusa. 

Propozycje na prezent na bierzmowanie

Skoro bierzmowanie jest sakramentem przypominającym nam o siedmiu darach Ducha Świętego, proponujemy właśnie siedem pomysłów na prezent na bierzmowanie, które nie tylko będą praktyczne, ale także będą stanowić wsparcie w dalszym rozwoju duchowym.

Książkowe prezenty na bierzmowanie

Podobno młodzi nie czytają, jednak targi książki pełne są młodych ludzi, a literatura młodzieżowa  przeżywa renesans. W każdym tygodniu ma miejsce kilka premier nowości wydawniczych, przeznaczonych właśnie dla młodych czytelników. Dlatego wbrew temu stereotypowi, że młodzi nie czytają, kilka z naszych propozycji na prezent na bierzmowanie to właśnie książki. 

1. Biblia

Zwana także Księgą Życia. Wiek 14 lat, kiedy to młody człowiek przygotowuje się do bierzmowania, a następne je przyjmuje, to idealny czas, żeby sięgnąć już po taką prawdziwa, „dorosłą” wersję Pisma Świętego. Podarowanie oryginalnego przekładu Biblii na bierzmowanie może być sygnałem, mówiącym: „widzę, że jesteś już duży”, „dostrzegam Twoją dojrzałość”. Regularne czytanie Biblii może prowadzić do pogłębienia relacji z Bogiem i lepszego zrozumienia Jego Słowa. Szczególnie polecamy tzw. Biblię z papugą dla młodych, która oprócz oryginalnego tekstu Pisma Świętego ma także liczne dodatki w postaci map, wyjaśnień, zestawień, cytatów wartych zapamiętania. 

2. YouCat

YouCat to katechizm kościoła katolickiego dla młodych. Nastolatkowie mogą znaleźć w tej książce odpowiedzi na swoje pytania dotyczące wiary, a dzięki temu, że autorzy posługują się językiem młodzieży, jest on dla nich przyjemną lekturą.

Warto również wspomnieć, że YOUCAT powstało pod patronatem kard. Christopha Schönborna, będącego metropolitą Wiednia. Dzieło spotkało się z uznaniem i poparciem Stolicy Apostolskiej. Autorytetu do wyboru tej książki jako prezent na bierzmowanie, dodaje fakt, że słowo wstępne do katechizmu napisał Papież Benedykt XVI.

3. Saga rodu Wingfeatherów

To niezwykła powieść przygodowa, w której trójka rodzeństwa wraz z wiernym psem uciekają przed fangami. Ich przygody, oryginalne postacie oraz fantastyczny świat stanowią niezwykłe tło dla opowieści. Książka zawiera nie tylko emocjonujące wydarzenia, ale także oryginalne pieśni, wierszyki, legendy oraz przesłania pełne mądrości, co sprawia, że czytanie staje się jeszcze bardziej interesujące i angażujące. „Saga rodu Wingfeatherów” nie tylko dostarcza rozrywki, ale także promuje takie wartości, jak odwaga, lojalność, współpraca oraz poszukiwanie prawdy i mądrości.

Autorem powieści jest Andrew Peterson, ceniony muzyk i autor tekstów. Jego „Saga rodu Wingfeatherów” była wielokrotnie nagradzana. Tym samym historia ta, spisana na kartach książki, może być doskonałym prezentem na bierzmowanie, który nie tylko zapewni rozrywkę, ale także przyniesie inspirację i zachęci do refleksji nad ważnymi wartościami życiowymi.

4. Komiks Jezus

Komiks przedstawiający postać Jezusa może być wartościowym prezentem na bierzmowanie, ponieważ jest przystępny, edukacyjny, inspirujący i może pełnić funkcję pamiątki z okazji tego ważnego wydarzenia w życiu duchowym. Forma komiksu jest atrakcyjną formą przekazu dla młodzieży, która często preferuje wizualne medium. Przekazywanie historii Jezusa za pomocą obrazów i dialogów może być bardziej przystępne i interesujące dla bierzmowanych, co może sprawić, że łatwiej zrozumieją Jego nauki i przesłanie.

Początek formularza

Praktyczne rzeczy na prezent na bierzmowanie

5. Różaniec na rękę

Noszenie różańca może stać się codziennym nawykiem modlitewnym, który przypomina o potrzebie kontemplacji i modlitwy w codziennym życiu. To świetny prezent na bierzmowanie – szczególnie na dziewcząt, ponieważ oprócz narzędzia do modlitwy może być także piękną ozdobą na nadgarstku. Kamienie półszlachetne, z których zrobione są paciorki, mogą błyszczeć na ręce i być jednocześnie elementem przypominającym o wierze.

6. Kubek z cytatem

Kubek z cytatem biblijnym lub wartościową, motywującą myślą, może być wyjątkowym prezentem z kilku powodów:

 1. Inspiracja duchowa: Cytaty biblijne mogą przynosić poczucie spokoju, nadziei i motywacji. Codzienne picie z kubka z takim cytatem może służyć jako przypomnienie o duchowych wartościach i celach, które chcemy wcielać w życie.
 2. Codzienna dawka mocy: Każdego ranka, zaczynając dzień od picia z kubka z inspirującym cytatem, możemy zyskać pozytywną energię i determinację do pokonywania wyzwań, które spotkają młodych ludzi.
 3. Symbol bierzmowania: Bierzmowanie to ważny moment w życiu wierzącego, w którym potwierdza się i umacnia swoją wiarę. Kubek z inspirującym cytatem biblijnym może być doskonałym prezentem, który przypomina o znaczeniu tego sakramentu oraz o konieczności rozwijania duchowej relacji z Bogiem.
 4. Praktyczność: Oprócz wartości symbolicznej, kubek jest praktycznym prezentem. Każdy potrzebuje kubka do picia, więc taki prezent będzie użyteczny i jednocześnie może przypominać o duchowych wartościach nawet w codziennych czynnościach.

W ten sposób kubek z cytatem biblijnym może stać się nie tylko prezentem, ale także narzędziem do wzmacniania duchowości i przypominaniem o ważnych wartościach w życiu codziennym.Początek formularza

7. Gra „Droga do nieba”

To niezwykła religijna gra planszowa, która poza rozrywką ma szereg korzyści do zaoferowania. Gra planszowa o nazwie „Droga do Nieba” może być doskonałym pomysłem na prezent na bierzmowanie, ponieważ:

 • edukuje o wartościach chrześcijańskich poprzez zabawę,
 • pomaga zrozumieć, że życie wiarą jest podróżą, a nie tylko celem,
 • buduje więzi w duchowej wspólnocie, gdy jest grana wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub grupą parafialną,
 • stanowi trwałą pamiątkę z okazji bierzmowania, przypominając o ważnym wydarzeniu w życiu duchowym oraz służąc jako narzędzie do kontynuowania rozwoju osobistego i duchowego.