Czas dla dziecka

Jeśli chcemy, podarować coś naprawdę znaczącego naszym dzieciom, to najlepszą inwestycją jest czas. Czas i uwaga. Żadne prezenty, rzeczy ani pieniądze nie są w stanie dorównać wartości czasu i uwagi, jakie poświęcimy naszym dzieciom. Nikt nas też nie może w tym zastąpić. Pieniądze są niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb, jednak to czas jest wartością, której – jeśli ją stracimy – nigdy już nie odzyskamy.

Jak znaleźć czas dla dziecka?

Czasu wszyscy mamy tyle samo. Każdy jednak każdego dnia, w każdej godzinie czy minucie samemu decyduje, co z nim zrobi. Jeśli notorycznie mówimy dziecku, że nie mamy czasu, to czas najwyższy zastanowić się nad tym, gdzie nam ten czas ucieka i na co go przeznaczamy. Brak czasu to tak naprawdę kwestia priorytetów – kiedy już dojdziemy do przekonania, że czas dla dziecka to właściwy sposób na jego wykorzystanie, na pewno uda nam się go znaleźć.

Kiedy mamy już czas dla dziecka 

OK, mamy to! Udało nam się wygospodarować czas dla dziecka. Co w tym czasie robić, jak go dobrze wykorzystać? Można po prostu być z dzieckiem, towarzyszyć mu lub przyglądać się temu, co ono robi – i takie chwile są niezwykle cenne. Można też zrobić coś konkretnego. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, jak można spędzać czas z dzieckiem. Dobrze jest podpatrzeć, co inni robią z dziećmi i się zainspirować. Oczywiście lista jest otwarta, ma służyć tylko do pobudzenia Twojej kreatywności.

Granie w gry planszowe z dziećmi

Gry planszowe to rozrywka, podczas której można i  świetnie się bawić, i sporo dowiedzieć się o dziecku. Różnorodne gry mają też często walory edukacyjne, tak więc możemy upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Więcej o zaletach i powodach przeczytasz w artykule „po co grać w gry planszowe”.

Czytanie książek z dziećmi

Wspólne czytanie książek to dobra okazja, żeby pobyć blisko, odprężyć się, może zdrowo pośmiać, a przy okazji – za pomocą konkretnej tematyki książki – omówić jakąś nurtującą nas kwestie, albo zbliżyć do Boga, jeśli jest to Biblia lub inna książka religijna. To prosta i mało wymagająca aktywność, której wspomnienia mogą zapaść dzieciom głęboko w pamięć. Kilka minut systematycznie przeznaczane na lekturę może być dobrą inwestycją w przyszłość – i naszą, i dzieci. Czytanie to prosty i przyjemny sposób na czas dla dziecka.

Uprawianie sport wspólnie z dziećmi

Wspólne uprawianie sportu może wzmocnić naszą więź, a przy okazji nasze ciało. Mówiąc „sport”, mam na myśli jakąkolwiek aktywność. To może być spacerowanie albo jazda na rowerze. Kiedy dziecko jest małe, często naturalnie pokazujemy mu te aktywności. Gdy dzieci są już starsze, przestajemy – a szkoda. Można też grać w tenisa, piłkę nożną, pływać, lub wykonywać cokolwiek z ruchem w tle. Bo ruch ma być tylko pretekstem do spędzenia czasu z dzieckiem.  

Wspólne hobby i / lub rytuały z dziećmi

Warto mieć z dzieckiem pewien rodzaj aktywności, który będzie tylko nasz. To nie musi być nic kosztownego ani zajmującego mnóstwo czasu. Im dziecko jest starsze, tym większe pole możliwości. Można wspólnie z dzieckiem malować, robić zdjęcia, układać kostkę Rubika, sadzić rośliny, oglądać filmy, układać puzzle, majsterkować, układać klocki i robić tysiące innych rzeczy. Ważniejsza od aktywności jest systematyczność i cykliczność, kiedy się tym zajmujemy. Cotygodniowa godzina na poszerzenie wiedzy, sprawności w danym temacie może świetnie rozwinąć nas jako ludzi i jako rodzinę.   

Różne aktywności z dziećmi

Czasem potrzeba nam impulsu, żeby dobrze spędzić czas z dzieckiem i chcemy zrobić coś ciekawego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy spacery, gry planszowe czy książki już nam się znudzą. Potrzebujemy podpowiedzi, co by tu zrobić dla odświeżenia tej relacji. W takich przypadkach pomoże nam Plakat ze zdrapką dla dzieci. Na plakacie znajduje się piękna ilustracja z dziećmi trzymającymi baloniki. W każdym balonie kryje się propozycji zabawy – a przyznacie, że 100 pomysłów na zabawę to już całkiem sporo. Od zupełnie prostych, takich jak zabawa w chowanego, do bardziej skomplikowanych. Sami sprawdźcie, jakich. 

Czas dla dziecka warto i opłaca się znaleźć. Przede wszystkim będzie to z korzyścią dla niego, a może bardziej dla nas? Niech wspólnie spędzony czas będzie prezentem dla siebie wzajemnie i sposobem na drogę do nieba.