Miłość to energia, która popycha nas do działania. Od niej wszystko się zaczyna, na niej opiera się świat, ludzkie relacje. Choć tajemnicy jej siły nigdy do końca nie poznamy, bo jest nią sam Bóg, warto zgłębiać ją, by móc korzystać z jej potencjału. By po prostu lepiej kochać i umiejętnie okazywać to, że kochamy.

Czym są języki miłości?

Koncepcję języków miłości spopularyzował dr Gary Chapman dzięki książce „5 języków miłości”. Zauważył on, że ludzie wyrażają i odbierają miłość na różne sposoby. Jego teoria zakłada, że istnieje pięć głównych języków miłości:

  1. Słowa afirmacji: Komplementy, słowa uznania i wsparcia są dla niektórych najważniejsze. Dla osób, które mówią tym językiem, słowa mają ogromną moc.
  2. Czas spędzany razem: Dla innych najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu. Chodzi tu o pełne uwagi chwile, które umacniają więź.
  3. Otrzymywanie prezentów: Prezenty są symbolem miłości i troski. To nie wartość materialna, ale myśl i wysiłek włożone w wybór prezentu mają znaczenie.
  4. Akty służby: Pomoc w codziennych obowiązkach i okazywanie wsparcia w praktyczny sposób to metoda działania, za pomocą której część osób wyraża i odbiera miłość.
  5. Dotyk fizyczny: Przytulanie, trzymanie za rękę, pocałunki i inne formy dotyku są dla wielu osób kluczowe w wyrażaniu uczuć.

Każdy człowiek ma w sobie wszystkie te 5 języków miłości, jednak jeden lub dwa są dla niego dominujące i podobnie jak język ojczysty rozumie je bezbłędnie i szybko. Pozostałe są dla niego znacznie mniej zrozumiałe, niczym język obcy, którego zna parę słów i nie potrafi poprawnie odczytać, o co chodzi drugiej osobie, kiedy ta mówi do niego jakby dosłownie w innym języku.

Dlaczego warto znać swoje języki miłości?

Języki miłości to ciekawa koncepcja. Zapoznanie z nią może zmienić nasze życie. W czym konkretnie pomoże nam jej znajomość?

  1. Lepsze zrozumienie siebie i partnera: Znając swoje języki miłości, możemy lepiej rozumieć, dlaczego pewne gesty są dla nas ważne. To samo dotyczy miłości naszego życia. Rozumienie, w jaki sposób druga osoba wyraża miłość, pozwala unikać nieporozumień i rozczarowań.
  2. Zwiększenie satysfakcji relacji: Kiedy obie strony mają wiedzę na temat swoich języków miłości, mogą bardziej świadomie dbać o potrzeby drugiej osoby. To prowadzi do głębszej satysfakcji i zadowolenia w relacji.
  3. Budowanie silniejszych więzi: Wyrażanie miłości w sposób, który jest dla drugiej osoby najbardziej zrozumiały, umacnia więź emocjonalną i buduje poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
  4. Unikanie konfliktów: Wielu konfliktów w związkach można uniknąć, jeśli obie strony wiedzą, jakie są ich potrzeby emocjonalne i jak je zaspokajać. Znając języki miłości, można skuteczniej komunikować swoje uczucia i potrzeby.
  5. Rozwój osobisty: Poznawanie i praktykowanie języków miłości może prowadzić do osobistego rozwoju. Uczy nas to empatii, cierpliwości i umiejętności lepszego komunikowania się z innymi.

5 języków miłości dla małżonków i nie tylko

Miłość najbardziej kojarzy nam się z relacją romantyczną.  Dobrze, kiedy małżonkowie okazują sobie miłość w taki sposób, że oboje czują się kochani. Jednak wyrażanie uczuć w tym miłości dotyczy także innych relacji. Jedną z nich jest relacja z samym sobą – trzeba najpierw dobrze poznać siebie, by mówić  innym, co sprawa nam radość i kiedy czujemy się kochani. Znając swoje języki miłości możemy zadbać o to, by czuć się dobrze. Miłość dotyczy także relacji rodzicielskich – zarówno bycie dzieckiem, jak i bycie rodzicem jest znacznie łatwiejsze, kiedy znamy języki miłości, zarówno swoje, jak i swoich najbliższych.

Jak odkryć swoje języki miłości? Test na miłość

Kiedy już wiemy, jakie są języki, jakie ważne, jest aby znać swój język, a także jakimi językami posługują  się nasi najbliżsi – warto w końcu je odkryć.  Na końcu książki „5 języków miłości” znajdziemy test na miłość. To test, dzięki któremu przy pomocy pytań możemy się dowiedzieć, jaki jest nasz dominujący język miłości. Największa liczba odpowiedzi, dotycząca danego języka pokaże nam, co jest da nas najbardziej istotne w okazywaniu sobie uczuć. Często małżonkowie mają całkiem inne języki miłości. Po odkryciu ich powinni nauczyć się okazywać sobie miłość w języku małżonka.

Kochaj każdego dnia – 356 dni z językami miłości

Nie wystarczy jedynie dowiedzieć się, jaki mamy język miłości, powiedzieć o tym najbliższym i zbadać ich języki miłości. Aby naprawdę korzystać z wiedzy o językach miłości, trzeba tę miłość okazywać. Kochać to czasownik, a miłość uaktywnia się przez działanie. 

Aby pamiętać o praktykowaniu miłości zgodnie z językami miłości, warto sięgnąć po drugą książkę Gary’ego Chapmana: „365 dni z językami miłości”. Na kartach tej książki na każdy dzień przygotowany jest wybrany fragment Biblii, do którego otrzymujemy wnikliwe przesłanie, dotyczące komunikowania miłości na jego podstawie. Czeka nas także modlitwa, która pomoże nam wprowadzić w czyn to, o czym przeczytaliśmy danego dnia.