Dzień Ojca to ważny dzień w którym warto pamiętać o naszym ziemskim i niebiańskim Ojcu. Ojcostwo to niełatwa sprawa. To codzienne zmagania i duża odpowiedzialność, dlatego warto w ten dzień – a także w inne dni – dostrzec ojców, docenić ich i obdarować. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, dlaczego ojciec jest taki ważny oraz przedstawimy propozycje prezentów na Dzień Ojca i krótkie życzenia, które możesz wykorzystać , aby powiedzieć ojcu kilka miłych słów.

Dlaczego ojciec jest ważny – i ten ziemski, i ten w niebie

Dzień Ojca to wyjątkowy dzień, w którym mamy okazję wyrazić wdzięczność i miłość naszym tatom. W katolickiej tradycji rola ojca ma szczególne znaczenie, nie tylko w kontekście rodziny, ale także w odniesieniu do Boga Ojca w Niebie. Sam Pan Jezus poproszony przez uczniów o to, by nauczył ich się modlić, zaczął właśnie od „Ojcze nasz…”, wskazując, że modlitwa do Ojca jest tą najważniejszą. Pozwalał i chciał, żebyśmy zwracali się i tratowali Boga jak Ojca. Dzisiaj chcemy przyjrzeć się bliżej, dlaczego zarówno nasz ziemski ojciec, jak i nasz Niebieski Ojciec są tak ważni.

Dlaczego ojciec ziemski jest taki ważny:

 1. Daje życie – jaki by ojciec nie, był daje swojemu dziecku najcenniejszy prezent: dar życia.
 2. Wzór do naśladowania – ojciec jest pierwszym męskim wzorem w życiu dziecka, swoją postawą uczy więcej niż słowami.
 3. Zabawa i aktywność – ojcowie, którzy często angażują się w zabawy i aktywności fizyczne, promują zdrowy tryb życia i budując więzi poprzez wspólną zabawę.
 4. Przykład relacji partnerskiej – poprzez relację z mamą dzieci, ojciec pokazuje, jak może wyglądać zdrowy, pełen szacunku i miłości związek.
 5. Jest obrazem Boga Ojca – ojciec jest dla dzieci obrazem Ojca w niebie, co podkreśla jego duchowe i moralne znaczenie w życiu dzieci.
 6. Edukacja i nauka umiejętności – ojciec ma za zadanie uczyć dzieci praktycznych umiejętności życiowych, takich jak podejmowanie decyzji, zarządzanie finansami czy negocjacje, które przygotowują je do dorosłego życia.
 7. Budowanie pewności siebie – poprzez wiarę w możliwości swoich dzieci i zachęcanie ich do podejmowania wyzwań, ojciec pomaga budować ich pewność siebie i samodzielność.
 8. Uczy miłości – kochając, daje miłość, a jednocześnie uczy jej swoich dzieci; pokazuje im, jak okazywać uczucia, troszczyć się o innych i budować relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Dlaczego Ojciec w niebie jest ważny:

Dlatego, że to tak naprawdę nasz Pierwszy Ojciec, który chciał nas nawet zanim poczęliśmy się w łonie naszej mamy z pomocą naszego taty. Kocha nas bezwarunkowo. Dla nas stworzył piękny świat, a potem swojego Syna ofiarował dla naszego zbawienia.

Propozycje na prezent na Dzień Ojca 

Poniżej znajdziecie krótką listę chrześcijańskich prezentów na Dzień Ojca, popartych cytatami z Pisma Świętego.

Książki na Dzień Ojca

„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo.”  (J 1,1)

Te słowa rozpoczynające Ewangelię według św. Jana wskazują, jak ważne są słowa, dlatego naszą listę propozycji prezentów na Dzień Ojca rozpoczynamy od książek.

 1. Synek księdza Kaczkowskiego - Patryk Galewski, Piotr Żyłka. Książka w której można znaleźć nietypową ojcowską relacje bezwarunkowej miłości, z której przykład może czerpać każdy ojciec.
 2. Czarny humor - ks. Bogusław Kowalski, ks. Piotr Pawlukiewicz. Przezabawna książka z anegdotami, która sprawi, że dzień będzie zabawny i pełen radości.
 3. Ty jesteś marką - ks. Piotr Pawlukiewicz. To książka w której każdy ojciec może odkryć, że każdy z nas buduje swoją markę każdym swoim wyborem, czynem.
 4. Talenty - Izabela Antosiewicz- w tej książce każdy ojciec może odkryć moc talentów. Talentów, które ma każdy z nas.
 5. Ślady ojca. Przewodnik po budowaniu więzi - ks. Krzysztof Grzywocz, ks. Mirosław „Malina” Maliński. To książka o budowaniu zdrowych i owocnych relacji z innymi.

Różaniec dla ojca

„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”. (1 Tes 5, 16)

Na zrealizowanie tych słów mamy idealny prezent na Dzień Ojca, jakim jest różaniec na rękę. To narzędzie do modlitwy w każdym miejscu, o każdym czasie. Twoja modlitwa za ojca również będzie cennym darem, zarówno dla Ojca ziemskiego, jak i tego niebiańskiego.

Świeca na dzień ojca

„Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”. (Mt 5, 16)

Aby świecić, samemu trzeba płonąć. Światło – to wewnętrzne, którym można zapalać innych – najlepiej brać z góry. Warto zacząć od modlitwy z zapaloną świecą, która może być znakiem obecności Ducha Świętego.

Kubek dla taty

„Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”. (1 Kor 10,31)

A także „przez żołądek do serca” – może warto na Dzień Ojca kupić tacie specjalny kubek? Można też zaszaleć i kupić kubki dla całej rodziny. Oferujemy kubki w różnych kolorach i wzorach. Ceramiczne i emaliowane. Łączy je jedno: na każdym z nich znajdziesz inspirujący cytat podnoszący na duchu lub przypominający o miłości naszego Ojca w niebie, na przykład: „Pan jest bliski mojemu sercu”. Kiedy Twój tata będzie w nim pił, może sobie przypominać o Tobie i Twojej wdzięczności, ale również poczuje się tak, jakby miał chwilę na kawę lub herbatę z samym Bogiem.    

Życzenia na Dzień Ojca

Kochany Tato – dziękuję, że jesteś. Że dałeś mi życie, dzięki czemu i ja jestem. W dniu Twojego Święta pamiętam o Tobie i chciał(a)bym Ci życzyć tego wszystkiego, co jest Ci potrzebne, a w szczególności dobrego kontaktu z Górą, z Ojcem w niebie.