Różaniec to modlitwa, która ma wielką moc. Paciorki przesuwane na sznurku w rytm kolejnych powtórzeń modlitwy „Zdrowaś Maryjo” to dla jednych sposób życia, dla niektórych sposób na medytację i wycieszenie, dla innych zaś ostatnia nadzieja. Jaka jest historia różańca? Jak odmawiać różaniec? Czym jest róża różańcowa? Czy odmawianie różańca ma sens? Dowiesz się o tym wszystkim z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury.

Historia różańca


Różaniec jest obecnie tak powszechny, że w zasadzie niektórym ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś mógł nie istnieć. Jednak wszystko ma swój początek. Najstarszą częścią modlitwy różańcowej jest „Ojcze nasz”, którego nauczył nas sam Pan Jezus. Przez wiele wieków w zakonach obowiązkiem było wielokrotne powtarzanie tej modlitwy. Reguła benedyktyńska nakazywała powtarzanie jej 150 razy w ciągu dnia. Z czasem jednak Kościół chciał prosić o wstawiennictwo także Maryję, więc w XII wieku utrwalił się zwyczaj powtarzania pozdrowienia anielskiego ze zwiastowania. Później dodano słowa Świętej Elżbiety, wypowiedziane podczas nawiedzenia. Obecna forma „Zdrowaś Maryjo” ukształtowała się w XV wieku, a dokładniej w 1556 zatwierdził ją Papież Pius V. Ojcem różańca świętego mianuje się Świętego Dominika, któremu Maryja podczas objawienia przykazała rozpowszechnianie tej modlitwy na cały świat. Maryja prosiła go, by oprócz postów i kazań odmawiał 150 razy „Zdrowaś Maryjo” i 15 razy „Ojcze nasz”.

Jak odmawiać różaniec?


Różaniec jest modlitwą niezwykle prostą, jednak jak odmawiać różaniec krok po kroku? To proste! Wystarczy mieć chwilę czasu, różaniec i znać kilka zasad. Modlitwę różańcową rozpoczynamy od znaku krzyża. Najpierw na krzyżyku odmawiamy „Wierzą w Boga”, następnie na pierwszym koraliku mówimy „Ojcze nasz”, a na trzech następnych „Zdrowaś Maryjo”, a potem „Chwała Ojcu” oraz „O Mój Jezu”.
Następnie wchodzimy w okrąg różańca, a tutaj rozpoczynamy od powiedzenia tajemnicy różańcowej. Po niej następuje „Ojcze Nasz” i 10 razy „Zdrowaś Maryjo”, a na oddzielającym poszczególne dziesiątki koraliku „Chwała Ojcu”, „O mój Jezu” oraz „Ojcze nasz” z kolejnej tajemnicy. Różaniec składa się z pięciu części, tzw. Dziesiątek, więc powtarzamy tę sekwencję 5 razy.
Podsumowując:
1.Znak krzyża
2. „Wierzę w Boga”
3. „Ojcze nasz”
4. „Zdrowaś Maryjo” (3 razy)
5. „Chwała Ojcu”
6. „O mój Jezu”
7. Nazwa tajemnicy
8. „Ojcze nasz”
9. „Zdrowaś Maryjo” (10 razy)
10. „Chwała Ojcu”
11. „Pod Twoją obronę” na sam koniec

Dlaczego różaniec nazywa się tak, a nie inaczej?


Skoro wiemy już, jak odmawiać różaniec, to teraz pora na rozszyfrowanie nazwy. Nazwa różaniec pochodzi ze średniowiecza, w którym przyroda miała ogromne znaczenie, a ludzie przypisywali jej także rzeczywistość duchową. Kwiaty były szczególnie cenione, często ofiarowywano je Bogu lub ważnym, kochanym osobom. Porównano powtarzanie „Zdrowaś Maryjo” z ofiarowaniem róż Matce Bożej , czyli różańcem. Tak – odmawianie różańca symbolizowało obdarowywanie Maryi modlitewnym bukietem róż.

W jakie dni jakie części różańca?


Różaniec podzielony został na tajemnice. Tajemnice radosne, bolesne, chwalebne, a od października 2002 roku wprowadzone przez papieża Jana Pawła II także tajemnice światła. W każdej części znajduje się 5 tajemnic, a każda z nich to inny moment z życia Maryi, który warto rozważać. Oczywiście codziennie można odmawiać cały różaniec, jednak do poszczególnych dni tygodnia dopasowana została jedna część różańca. W poniedziałek i sobotę odmawiamy tajemnice radosne, we wtorek i piątek tajemnice bolesne, w środę i niedzielę tajemnice chwalebne, natomiast w czwartek odmawiamy tajemnice światła różańca świętego.

Czym są róże różańcowe?


Róża różańcowa to wspólnota modlitewna, na którą składa się zbiór osób, które zadeklarowały, że będą się modlić 10 różańca dziennie. Do każdej róży należy 20 osób, które codziennie odmawiają jedynie 10 różańca w przydzielonej na dany miesiąc tajemnicy. Jednocześnie dzięki przynależności do róży ich intencja wraz w modlitwą innych omadlana jest przez wszystkie tajemnice, co oznacza razem 200 „Zdrowaś Maryjo”, codzienne zanoszone do Matki Bożej. Co miesiąc następuje zmiana tajemnicy, odmawianej przez poszczególne osoby.

Czy odmawianie różańca ma jeszcze dzisiaj sens?


Tak! Tym bardziej dzisiaj. Odmawianie różańca ma sens i jest praktyką, która może przynieść piękne duchowe owoce. Ta modlitwa najbardziej jest potrzebna nam samym, odmawiającym. Maryi ani Jezusowi niczego nie może dodać, jednak właśnie dla nas może być momentem spotkania z Jezusem i Maryją, których tajemnice rozważamy podczas odmawiania różańca. Kościół katolicki zachęca do odmawiania różańca szczególnie w październiku, jednak każdy miesiąc, każda pora jest dobra, by chwycić za sznur lub różaniec na rękę i się modlić. Za pośrednictwem modlitwy różańcowej dokonało się i wciąż dokonuje wiele cudów. Odmówienie 50 razy „Zdrowaś Maryjo” trochę trwa, jednak jest to bardziej inwestycja niż strata czasu. Moc modlitwy różańcowej przynosi pokój, wzmacnia wiarę i wspiera szczególnie w trudnych chwilach.

Szukasz praktycznych różańców na rękę? Zapraszamy do naszej księgarni katolickiej Droga do Nieba po damskie różańce na rękę i męskie różańce na rękę.