Ksiądz Jan Kaczkowski to postać niezwykła i pełna pozytywnej energii. Kapłan, który pozostawił trwały ślad w sercach wielu ludzi. Jego życie było pełne oddania Bogu i drugiemu człowiekowi, co  wciąż stanowi inspirację dla wielu wiernych. Jego mądrość i umiejętność przekazywania duchowych treści sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych kapłanów w Polsce. Kim był i jak żył? Czego możemy się od niego nauczyć? Zapraszamy do lektury. 

Kim był ksiądz Kaczkowski?

Ksiądz Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 roku w Gdyni. Dorastał w katolickiej, kochającej się rodzinie, jednak nie miał łatwego dzieciństwa. Z powodu słabego wzroku i lewostronnego niedowładu często był wyśmiewany przez rówieśników, a czasem także dorosłych. Te doświadczenia nie przygniotły go jednak, a dały mu siły i determinację do udowadnia innym, że jest zdolny i nadaje się. Droga do jego kapłaństwa była pełna wyzwań, jednak on zawsze kierował się wiarą w Boga i miłością do bliźniego. Po ukończeniu gdańskiego seminarium duchownego został wyświęcony na kapłana  15 czerwca 2002 roku. Od tego momentu jego życie było nieustanną służbą Bogu i ludziom.

Ksiądz Kaczkowski był rzymskokatolickim kapłanem, za życia ciągle zgłębiającym wiedzę, o czym świadczy doktorat nauk teologicznym i studia podyplomowe z bioetyki. Był także dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, które sam założyć, a w którym potem sam się położył.

Jako duszpasterz, ksiądz Kaczkowski zyskał popularność dzięki swojej charyzmie i umiejętności nawiązywania kontaktu z praktycznie każdym człowiekiem. Miał też ogromne poczucie humoru, o czym może świadczyć fakt,  że mówił o sobie, że jest onkocelebrytą – czyli osobą znaną z tego, że ma raka. Jego kazania były pełne mądrości życiowej, jednocześnie mówił w sposób prosty, aby były one zrozumiałe dla każdego. Wiele z nich zostało nagranych, dzięki czemu możemy je odtworzyć w Internecie. Ksiądz Kaczkowski swoją autentyczną postawą i otwartym podejściem oraz szacunkiem do każdego człowieka zdobył uznanie nie tylko wśród katolików, ale także pośród osób o innych przekonaniach, które spotykał na swej drodze.

Odszedł do Pana 28 marca 2016 roku w wieku zaledwie 38 lat, przegrywając walkę z nowotworem w formie glejaka wielopostaciowego. Śmierć Księdza Kaczkowskiego była ogromną stratą dla polskiego Kościoła katolickiego i społeczności, której służył. Jednak jego dziedzictwo duchowe nadal pozostaje żywe i wciąż inspiruje ludzi do życia zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. Możemy korzystać z jego mądrości, sięgając po jego twórczość.

Twórczość księdza Kaczkowskiego

Ksiądz Kaczkowski był autorem wielu książek, artykułów i audycji radiowych. Pisał na tematy związane z wiarą, życiem, śmiercią i relacjami międzyludzkimi. Jego dzieła napisane są prostym językiem i dotykają ważnych zagadnień, jednocześnie skłaniając do refleksji nad sensem istnienia i wartościami duchowymi.

Wśród wielu książek napisał miedzy innymi tę zatytułowaną „Sztuka życia bez ściemy” Jan Kaczkowski stawia w niej podstawowe pytania, jakie czasem zadaje sobie każdy z nas. Gdzie jest Bóg, kiedy nasi bliscy cierpią? Czy bliskości da się nauczyć? Na kartach tej książki, będącej zbiorem nieznanych tekstów śp. księdza Jana Kaczkowskiego, autor dzieli się możliwymi odpowiedziami. Mówi – jak wskazuje tytuł – „bez ściemy” o fundamentalnych prawdach, powołując się na konkretne fragmenty Biblii.

Sztuka życia bez ściemy ks. Jan Kaczkowski

Nawołuje do świadomego życia, bo – jak twierdzi – „Życie trwa tylko chwilę. Nie zepsuj tego!”.

Miał świadomość swojej choroby i kruchości życia. W 2012 roku dostał wyrok – usłyszał od lekarzy, że zostało mu pół roku, a pozostałe dni będą cudem. Starał się więc żyć tak, jakby każdy kolejny dzień był cudem. Wiedząc, że jego życie zbliża się ku końcowi, nie uciekał od śmierci, a jakby tym częściej i gorliwiej zapraszał, wręcz nawoływał do życia i do kochania. Przykładem tego działania może być jego książka „Zamiast czekać, zacznij żyć” – ksiądz Jan Kaczkowski zachęca w niej do sięgnięcia po swoje marzenia, nie odkładana ich na nieistniejący dzień tygodnia, czyli „kiedyś”. Namawia do wychodzenia ze strefy własnego komfortu, by nie czekać, by żyć tu i teraz. Zamiast czekać, zacznij żyć!

Zamiast czekać zacznij żyć ks. jan Kaczkowski

Obie książki znaleźć można w naszym sklepie internetowym. Mamy w planach sprzedaż również kolejnych pozycji książkowych, autorstwa tego świętego kapłana. Kiedy tylko się pojawią, powiadomimy o tym naszych subskrybentów. Jeśli chcesz do nich dołączyć – serdecznie zapraszamy! Dołącz do naszego newslettera, dzięki czemu dostaniesz rabat, a my będziemy mogli informować Cię na bieżąco o promocjach, nowych produktach i artykułach na naszym blogu.

Zapraszamy do zapoznania się z nowością w naszym sklepie: Synek księdza Kaczkowskiego autorstwa Piotrka Żyłki - rozmowa z Patrykiem Galewskim.